Výjimečná noc českého boxu. A nejen Pejsarovou žádostí o ruku přítelkyně Nikoly

KARLOVY VARY – Co do boxerské kvality zažil český profesionální box nejlepší večer historie. Pět titulových bitev o české pásy nabídly absolutně všechno. A k tomu povedené duely dle pravidel K-1. Lze si přát více?


Krátce po 18. hodině odstartovali v Grandhotelu Pupp Seva Tychonov a Vít Lexa v zápase dle pravidel K-1 ve váze do 75 parádní show, na kterou z první řady u ringu vydrželi koukat promotér XFN Petr Kareš, zápasníci MMA Jiří „Denisa“ Procházka a Alex Cverna, nebo italský kuchař žijící v Česku Emanuele Ridi.

Nebyli pochopitelně jediný, jenže to by byl celý text jen o hostech Boxing Grand Final. A to by nebylo férové vůči bojovníkům v ringu.

I maďarský náhradník za krajana Marka Szorose – Attila Csereklye – ukázal proti superfavoritovi Martinu Parlagimu velké srdce a slovenskému „Crackerovi“ dokázal vzdorovat čtyři kola, než definitivně padl.

Poté přišel na řadu první titulový souboj večera. Anatolij Hunanyan (8-3-1, 4 KO) se postavil Tomáši Bezvodovi (6-2, 3 KO) v očekávané odvetě za souboj, který se uskutečnil na stejném místě před rokem a půl a který ovládl druhý jmenovaný.

V desetikolové bitvě měl vyjma prvního, druhého a nejspíše i šestého dějství navrch Hunanyan, který se dokázal poučit ze svých chyb a skvělým pohybem a úderovou předností soupeře prakticky k ničemu nepustil. „Nedokázal jsem se dostat do tempa,“ přiznal po duelu jednatřicetiletý „El Magico“. Jeho přemožitel slavil: „Přidám tento krásný pás do své velké sbírky. Cítil jsem se daleko lépe než v prvním duelu. A nyní za Tomem připravit ho na jeho duel.“

Ano, v Karlových Varech se představil také jeho kamarád a svěřenec Tomáš Adámek. Před ním ale vstoupily do ringu ještě dvě dvojice.

Petr Kraft dvě kola v souboji dle pravidel K-1 nad Ivem Zedníčkem jasně vládl, nádherným úderem z otočky jej dokonce poslal do počítání. Jenže ve třetím dějství stačila chvilková nepozornost, pravačka Zedníčka přistála na bradě soupeře a po dvou rychlých počítáních byl K.O.nec.

Následovalo setkání, které mělo být nejjednoznačnější. Slovák Robert Rácz (20-0, 18 KO) sice proti Marku Procházkovi (8-2-1, 4 KO) sice udržel svůj čistý rekord, poprvé v kariéře ale boxoval deset kol a nebyl schopen protivníka knockoutovat. Byť podceňovaného „Optima“ poslal dvakrát do počítání a ošklivě mu rozbil nos.

Osmadvacetiletý tvrďák bojoval dál až do závěrečného gongu. „Ještě jsem tak odolného soupeře nezažil. Byl to můj dosud nejtěžší protivník,“ řekl dvaadvacetiletý Rácz poté, co toho na cestě do šatny vyprovodily bouřlivé ovace zaplněného sálu. Zasloužené ovace. A také poté, co jej ve své náruči málem samou radostí rozmačkal šéf pořádající stáje Qwert Boxing Miloš Veselý.

Po nich došlo na zmíněného Adámka (27-16-2, 9 KO) a Ondřeje Budery (6-7-1, 4 KO). Čtyřiadvacetiletý dravec se snažil, bojoval, tlačil, na o třináct let staršího „Jumba“ to nestačilo, ten u bodových vyhrál hladce 3-0 (99-92, 98-93 a 97-94). Profiboxing.cz nabodoval duel 97-93 pro vítěze.

„Je to stále těžší bojovat s tak mladými boxery, ale mám kolem sebe skvělou partu lidí, kteří mi nedovolí jen tak skončit,“ usmíval se po zápase Adámek, který se stal ve své dlouhé kariéře českým šampionem teprve podruhé.

A jeho trenér – také český mistr – Tolja Hunanyan mu následně připomněl, že pár hodin po zápase oslaví už 38. narozeniny. Jak? „To vám povím naprosto přesně, dáme si panáka,“ rozesmál se tuzemský král polotěžké váhy a začal s Hunanyanem skákat v ringu panáka.

„Rozhodly jeho zkušenosti. Budu bojovat dál a získám je postupně také,“ smutnil jeho protivník, který se ale rozhodně neměl zač stydět. A který už v pondělí zamíří coby obchodní manažer zpět do práce.

Vedle zrušeného souboje v lehkém velteru mezi Mirem Šerbanem (10-1, 5 KO) a Josefem Zahradníkem (10-1, 5 KO) bude nejvíce diskutovaným duelem večera ten o šampiona křížové váhy mezi Vasilem Ducárem (6-0-1, 5 KO) a Vladimírem Řezníčkem (8-2-2, 3 KO).

V něm měl čtyři dějství jasně navrch devětadvacetiletý bijec ze spolupořádající stáje Atom Gym. Jenže od toho pátého se ráz absolutně otočil. Po relativně vyrovnaném osmém a devátém dějství v tom desátém poslal osmadvacetiletý Ducár s gongem protivníka do počítání a symbolicky tak mohl orazítkovat svůj triumf.

Bodoví ale byli jiného názoru. Jejich verdikt? 95-94 pro Ducára. 96-94 pro Řezníčka. A poslední 95-95! (Profiboxing.cz nabodoval 96-93 pro Ducára) Remíza a volný pás tak zůstává i nadále volný. Je ale jasné, že oba kohouti se potkají v jednom ringu hodně brzo znovu.

Následně se mezi šestnácti provazy objevil třiadvacetiletý talent Jan Greisiger a to je téměř jistota, že duel nebude trvat dlouho. A opět se to potvrdil. Když v prvním kole trefil přesně játra Carmela Santostefana, bylo po všem.

„Nemluvil bych o patentu na rychlé knockouty, prostě v tom ringu nechci být zbytečně dlouho a proč se se soupeřem tahat pět kol?“ usmíval se Greisiger po duelu. „Co dál? Na podzim bych se rád objevil zpět v ringu a mám tu výzvu pro pana Kareše. Rád bych si zaboxoval na některém z galavečerů XFN,“ přidal.

Vrchol večera obstarali dva staří známí. Pavel Šour (9-1, 6 KO) a Václav Pejsar (12-7, 10 KO) si slibovali jatka a pořádnou řežbu. A svá slova naplnili. Už v závěru prvního dějství se otestovali pořádně tvrdou výměnou. Ve druhém a třetím jako by se utrhli ze řetězu. Především Pejsara pak jeho kouč Filip Miňovský musel další tři přestávky pořádně důrazně umravňovat.

„Dal jsem tam soupeři úder po stopu, za což se omlouvám. Nedokázal jsem prostě udržet nervy. Mrzí mě to,“ řekl po konci odveta za prosincové setkání Pejsar. „Ve druhém kole jsem si zlomil ruku a nechal se strhnout. Můj klasický problém, byla to šílená bolest, nevěděl jsem, zda to doboxuji. Proto se omlouvám fanouškům, byl to hrozný zápas, šílený na koukání,“ zaznělo z úst Šoura.

Vítězného Šoura. Byť Pejsar splnil, že tentokrát bude boxovat, na obhájce titulu v těžké váze to nestačilo, verdikt bodových byl jasný: 97-92, 97-95 a 97-93 pro jeho soupeře. A dle všeho to byl poslední Pejsarův zápas v této váze.

„Mám dvě oznámení. První je, že chci zkusit shodit do křížové váhy, v supertíze je většina kluků daleko větších než já a stále si drží rychlost a výbušnost,“ začal své povídání třiatřicetiletý ranař. „Dneska nechci děkovat spoustě lidí, ale pouze jedinému člověku, který při mně vždy stojí, který je pro mě nejdůležitější na světě a kterého moc miluji,“ pokračoval.

Svá slova směřoval k partnerce Nikole, kterou následně požádal o ruku. A krásný prstýnek se slzami v očích přijala za svůj. „Jsem moc šťastný, moc ho miluji a chci s ním zůstat po zbytek života,“ dodala sympatická tmavovláska, než spolu se svým snoubencem odešla do šatny. Prostě sport není všechno. A to ani ve chvíli, kdy nabídne fanouškům tak parádní podívanou jako Boxing Grand Final v Karlových Varech!