VIDEO+FOTO Kabayel blízko zápasu o titul mistra světa, Zahradník o ten český

PRAHA – Boxerská těžká váha má po sobotě nového mistra Evropy. Stal se jím Němec s kurdskými předky Agit Kabayel (16-0, 12 KO), který v zajímavém souboji dokázal vybodovat Belgičana Herva Hubeauxe (26-2, 12 KO). Radost mohou mít i čeští fanoušci, pokračuje totiž vítězná série Josefa Zahradníka (7-0, 4 KO).

Před zraky svého týmového parťáka a taktéž neporažené talentované těžké váhy Toma Schwarze, ale i legendy Jürgena Blina nedal čtyřiadvacetiletý Kabayel svému vrstevníkovi šanci. Ten se sice v prostřední pasáži dostal do zápasu a udělal z něj zajímavou podívanou, bijec pořádající stáje SES Boxing ale zvrat nepřipustil.

A po duelu poslouchal chválu vlastně ze všech stran. „Byl lepší, já udělal pár chyb, on vyhrál zaslouženě. Gratuluji mu k vítězství,“ uznal porážku Hubeaux. „Konečně máme mistra Evropy v těžké váze. Je to pro naší formaci velká chvíle. Jsem hrdý na Agita, který je hoden toho, aby se zařadil mezi Němce s tímto pásem,“ řekl šéf magdeburské formace Ulf Steinforth.

Právě jeden z předchozích německých držitelů tohoto titulu – Jürgen Blin, neúspěšný to vyzývatel legend Joa Bugnera, Rona Lyleho a také Muhammada Aliho – věří, že Kabayel půjde jednou ve stopách Maxe Schmelinga, který se stal po zisku evropského primátu také šampionem světovým.

„Ještě nikdy jsem neviděl tak rychlou a šikovnou těžkou váhu. Agit Kabayel má na to, aby se v příštích dvou letech ucházel o titul mistra světa,“ pronesl dnes třiasedmdesátiletý muž, který prohrál v roce 1971 s Alim v sedmi kolech, o rok později vzdoroval Bugnerovi o jednu tříminutovku déle.

Je možné, že Kabayel nebude muset na svoji šanci čekat až tak dlouho. Dle zpráv z Německa by se mohl stát povinným vyzývatelem vítěze souboje Joseph Parker (22-0, 18 KO) vs. Hughie Fury (20-0, 10 KO), který je naplánovaný na 1. dubna na Nový Zéland. Podobné choutky ale má také například evropský šampion této federace Christian Hammer (21-4, 12 KO).

Sám Kabayel si ale chce nejdříve vychutnat vítězství, kterého dosáhl v krásném prostředí velkého sálu luxusního magdeburského hotelu Maritim. „Byl to náročný duel a tenhle pás je za tu dřinu zasloužená odměna. Nyní můžeme pokračovat směrem k dalším cílům a snům. Mám jich hodně. Ale teď si chci užít svůj titul se svými fanoušky, kteří byli fantastičtí,“ pronesl boxerský král Evropy.

Podobně spokojený byl také člen plzeňského týmu Qwert Boxing Josef Zahradník, který strávil v ringu s Alikou Vachtangašvilim (21-11, 8 KO) jen jednoho kolo. Šestadvacetiletý Gruzínec se totiž v prvním dějství zranil a následně nemohl v duelu pokračovat.

O čtyři roky staršího vítěze přezdívaného „Pepe“ by nyní dle zákulisních informací mohl čekat 11. března v pražské hale Královka na dalším galavečeru BOX LIVE (LÍSTKY V PRODEJI ZDE!) vytoužený duel o pás českého šampiona v lehkém velteru. Všeobecnou spokojenost pořadatelů tak kalila pouze těsná bodová porážka Davida Hoška (3-1, 1 KO) s Maďarem Tamasem Kozmou (5-2-2, 2 KO).