VIDEO Pejsar po porážce od Kuzmina: Na úder do zátylku se vymlouvat nechci

PRAHA – V pátek dopoledne přiletěl ze své ruské mise, jejíž výsledek si jistě představoval trochu jinak. Václav Pejsar (11-4, 9 KO), úřadující český šampion těžké váhy totiž padl už ve druhém kole s domácím favoritem Sergejem Kuzminem (9-0, 6 KO). Tato prohra v sobě skrývá jedno velké „ale“...


Juniorský i seniorský mistr Evropy a muž, který má za opaskem skalp mimo jiné i legendárního Itala Roberta Cammarelleho. Toť devětadvacetiletý kůň stáje miliardáře Andreje Rjabinského. O jeho roli favorita v souboji s o tři roky starším Pejsarem nebylo pochyb.

A on ji dokázal potvrdit hned v úvodu, když dostal českého šampiona do problémů už po několika vteřinách. „Zahrály mi tam nohy, ale nebylo to nic hrozného. Není třeba se tím příliš zaobírat, protože v dalším průběhu kola jsem se cítil už v pohodě, stačilo si hlídat tu jeho zadní ruku,“ řekl Pejsar po příletu do české metropole Profiboxing.cz.

Jeho slova potvrzuje i další průběh úvodních dvou kol. Kuzmin v nich byl sice aktivnější, hlídal si vzdálenost svoji přední rukou, ke své obávané pravačce se ale už příliš nedostával. „Všichni mi říkali, že v ní má velkou bombu, ale pokud bych měl srovnat, Price v ní měl tedy bombu daleko větší. Když jsem si sedl do rohu po prvním kole, tak jsem se cítil v pohodě a ještě, než jsem šel do druhého, tak jsem klukům říkal, že mu nakopu zadek,“ pokračoval ve vyprávění.

Jenže v závěru druhého dějství po jednom z klinčů vystřelila pravačka Kuzmina do zátylku soupeře, který se okamžitě poroučel k zemi. „Tu ránu jsme slyšeli až do našeho rohu, nebylo o čem,“ přidal svůj pohled na věc Miroslav Pek, jeden z trenérů českého bijce. „Bohužel v tomto okamžiku zahrála roli trochu Vencova nezkušenost i povaha,“ nastínil.

Plzeňský boxer se totiž de facto okamžitě snažil zvednout a pokračovat v boji. Na „rozchození“ podobného faulu má přitom pět minut času. Pokud by se navíc z podlahy ringu nepostavil, skončil by duel bez výsledku. Fakt, že i ringový Daniel Van de Wiele faul zaznamenal, dokazuje i skutečnost, že Pejsara nepočítal. Jiné možnosti mu totiž tato situace dle pravidel nenabízí.

„My to na něj řvali s Lukášem Navrátilem z rohu, ale neslyšel nás, a pak už to nabralo rychlý spád,“ doplnil svoji myšlenku Pek. „Věděl jsem o tom, vnímal jsem je, bohužel. Jestli jsem se vyskákal? Vůbec. Já vlastně ani nevím, co se stalo, viděl jsem to až na videu. Víš, různé drobné fauly, strkání a podobně do boxu prostě patří, ale na tohle se jde těžko připravit. Byli jsme v klinči, slyším slovo stop od ringového a najednou jsem na zemi,“ doplnil jej Pejsar.

„Měli jsme připravenou taktiku, že ho necháme tlačit, a od poloviny vypsaných deseti kol budeme přidávat na obrátkách. Cítil jsem se skvěle, byl jsem připravený, až na ten úvod jsem si myslím tu jeho zadní hlídal a jinak ničím nehrozil. Naopak, když jsem se mu snažil chodit na tělo, svazovat ho po úderech, tak s tím měl problém, v boji na blízko není moc nebezpečný,“ pokračoval.

Zároveň se ale oba svorně shodují, že na úder do zátylku se vymlouvat nechtějí. „Je to pro Vencu další zkušenost. Na druhou stranu, v té situaci by si s tím asi poradil jen opravdu zkušený boxer. A on navíc není typ boxera ani člověka, který by tam zahrál komedii,“ pronesl Pek. „Za něco podobného bych se styděl. Ani mě to nenapadlo. Kdo stál v ringu, ví, jak to tebou může otřást, ale nechci se na to vymlouvat a říkat coby, kdyby,“ přidal se Pejsar.

Důkazem toho, že faul Kuzmina ovlivnil další – už krátký – průběh zápasu, ale budiž nejen výše popsané, že pokud by se český boxer nezvedl, tak by následovalo vyhlášení zápasu „No Contest“ (bez výsledku), ale i skutečnost, že se ruský obr přišel okamžitě svému soupeři omluvit. „Byl z toho trochu nesvůj, sám cítil, že z toho mohl být pro něj průšvih,“ potvrdil Pek, který už v pátek večer vedl další své svěřence do zápasů na pražském prestižním turnaji Heroes Gate 18.

A jaké plány má s Pejsarem? „Bavili jsme se o tréninkovém kempu na Kubě, který by mu mohl pomoct s prací nohou, uvidíme. Na jaře bychom mu rádi přivezli do Česka kvalitního protivníka na další domácí duel,“ naznačil muž, který se o Pejsara stará také coby manažer.

„Víš, myslím, že je to trochu jiná situace než s Pricem, kde jsem to nezvládl v hlavě. Bohužel to ale dopadlo stejně a když budu někomu říkat, jak jsem dopadl s Kuzminem, nebo se podívá na výsledek, řeknu mu, že jsem prohrál KO ve druhém kole,“ přidal své pocity Pejsar, který zařizuje se svojí přítelkyní Nikolou nové bydlení s ohledem na očekávaný přírůstek do rodiny.

„Cítím, že tenhle výsledek prostě neodpovídá tomu, na co jsem v tom zápase měl, na to, jak se vyvíjel. Budu makat dál a věřím, že se to jednou zlomí a otočí. Třeba tak, jako se to povedlo v pátek Tomáši Adámkovi, kterému to strašně moc přeji,“ dodal plzeňský bijec, který připomněl norské vítězství dalšího českého bijce proti domácímu favoritovi Timu Robinu Lihaugovi...

Hlavním duelem galavečeru v Nižném Tagilu pak byl ten o prozatímní pás WBA v polotěžké váze mezi domácí hvězdou Dmitrijem Bivolem (9-0, 7 KO) a Australanem Robertem Berridgem (29-6-1, 21 KO). Zápas ukončil šestadvacetiletý Bivol už ve čtvrtém kole a může doufat v to, že se v roce 2017 dočká bitvy o regulérní pás této federace.