Šour před Šálkem: Jsem pokojný bojovník. A své slabiny hodlám proměnit ve výhody

PLZEŇ/PRAHA – Potřetí bude Pavel Šour (10-1, 6 KO) boxovat mezi profíky o český titul v těžké váze. Po dvou vyhecovaných bitvách s dalším plzeňským bijcem Václavem Pejsarem ho nyní čeká o de facto dvě generace mladší Tomáš Šálek (9-0, 7 KO), kterého vede bývalý mistr světa Lukáš Konečný. Silného dua se ale plzeňský „Pablo“ nebojí.


V šestatřiceti letech by už mohl poklidně myslet na konec kariéry, Pavel Šour se ale chystá na další těžkou bitvu na tuzemské scéně, která mu navíc může otevřít dveře na velkou evropskou scénu. „Kvůli Tomášovi jsem odmítl některé hodně zajímavé zahraniční nabídky. Je pro mě důležité si udržet pás českého šampiona v těžké váze až do konce kariéry,“ dokládá plzeňský rodák důležitost sobotní bitvy ve vyprodané ústecké Slunetě v rozhovoru pro Profiboxing.cz.

Je pár dní do bitvy s Tomášem Šálkem, jak jsi na tom v současnosti? Proběhla příprava podle plánu?

Ano vše proběhlo v pohodě. Pevně věřím, že se super-kompenzace (zvýšená úroveň energetického potenciálu v důsledku předchozího zatížení, v souvislosti s tím také spojená funkční úroveň organismu, která pomoct ke zvýšené fyzické kondici a vytrvalosti) vydaří.

Po Vánocích jsi měl slušnou nadváhu. Jak se ti podařilo shodit a s jakou vahou plánuješ jít do zápasu?

Ano, měl jsem v prosinci přes 120 kg. Jednou se mi váha zhoupla večer i na 123 kg. (smích) Začal jsem využívat kalorické tabulky, jíst zdravě s novým partnerem (MUJFRESHBOX.CZ) a krásně to jde dolů. Chtěl jsem jít až na 100 kg kvůli rychlosti. Ale nakonec jsme se s trenérem shodli, že to je zbytečně málo. Do zápasu budu mít cca 105 kg.

Jaké jsou největší přednosti Tomáše? Co od něj očekáváš?

Jeho největší předností je síla a obrovský fyzický fond. Bude mě tlačit jako parní válec.

V rozhovoru pro Czechfighters.cz jsi mluvil o chybách, které jsi dělal v minulosti a které ses snažil odstranit. Prozradíš, o čem je řeč?

Nechci specifikovat to, jak jsme se připravovali. Ale ve zkratce. Lukáš Konečný (trenér Tomáše Šálka) si myslí, že mám určité slabiny. A na to se připravují. A já chci svoje viditelné slabiny proměnit ve vlastní výhody.

Máš za sebou dva vyhecované střety s Vencou Pejsarem. Je "klid" před soubojem s Tomášem příjemnou změnou?

An, vyhovuje mi to. Trash-talk jsem si vyzkoušel a nesedí mi to. Jsem pokojný bojovník, je to „jen“ sport. Před a po zápase by k sobě měli sportovci chovat úctu. A myslím, že i s Vencou to nakonec tak minimálně po zápasech bylo.

Mimochodem, Venca je nyní tvým sparingpartnerem. Jak moc byl pro tebe důležitý? Jak moc ti sparingy s ním pomáhaly?

Sparingy s Vencou byly super. Šel výkonnostně hodně nahoru, křížová váha mu svědčí. Ostatně to nyní potvrdil v Anglii. Jsem rád, že jsme přátelé a pomáháme si.

Vencu jsi v obou duelech de facto vždy něčím překvapil. Čím to, že se na top zápasy na domácí půdě dokážeš tak skvěle připravit?

Snažím se nad každým zápasem, každým soupeřem hodně přemýšlet. S trenérem pak konzultujeme, co pro každý duel udělat, jak do něj vstoupit. A Veselin Karagiozov je opravdu špičkou mezi trenéry u nás. Naše spolupráce je pro mě hodně užitečná, skvěle mě dokáže nasměřovat.

Kvůli zápasu s Tomášem jsi obětoval lukrativní zahraniční. Proč? Proč je pro tebe duel s Tomem tak důležitý?

Ano, měl jsem několik zajímavých nabídek. Střet s Tomem je ale pro mě důležitější. Mým sportovním cílem je udržet si český titul až do konce kariéry. A také na české poměry byla nabídka souboje s Tomem hodně kvalitní. Vítězství nad ním je pro mě dalším milníkem v kariéře.

Mluvíš o velkých plánech po zápase s Tomášem. Prozradíš, o co jde? A jsou odvislé od výhry, nebo na sobotním výsledku tak úplně nezáleží?

Těmi plány je velký evropský titulový duel na domácí scéně. S promotérskou Lídou Ledeckou a stájí AtomGym máme velké plány. Pokud ale padnu, budu muset trošku podřadit a popřemýšlet, co dál. Porážku si ale nepřipouštím.

O Tomáše jsi hodně stál. Je to po Vencovi už poslední jméno domácí scény, které tě zajímá? Nebo tě třeba můžeme později ještě vidět třeba s Domem Musilem?

Dominik Musil je hodně dobrý boxer. Bylo by to těžké utkání. Troufnu si odhadnout, že i těžší než s Tomášem. Dom ale nebyl oproti Tomovi dostatečně „bonitní“ ve světovém ratingu BoxRec.com. Záleželo by na podmínkách. Není důvod boxovat takto těžký duel „zadarmo“. Pochopitelně, pokud by šlo o pás, byla by to jiná písnička. Jak jsem řekl, na tom mi hodně záleží.