Obr Šálek před premiérou mezi profíky: Dostal jsem nabídku, která nešla odmítnout

ÚSTÍ NAD LABEM – Václav Pejsar, Pavel Šour a ...Tomáš Šálek. Mezi českými profesionálními těžkými vahami se čerstvě objevil také úřadující tuzemský šampion mezi amatéry v nejtěžší váhové kategorie. A ústecký obr, po kterém mocně zatoužila německá stáj SES Boxing, rozhodně nechce hrát druhé housle. Zároveň si ale uvědomuje, že v osmnácti letech má spoustu času a hodně na čem pracovat.


Profesionální debut zažije každopádně nový člen SES Team Czech Republic, kam patří zatím dvojice dívek Fabiana Bytyqi – Lucie Sedláčková, hodný své urostlé postavě – už tuto sobotu na obřím galavečeru německé stáje v Erfurtu, kde bude hlavním chodem šlágr Robin Krasniqi vs. Arthur Abraham o právo vyzvat šampiona WBO v super střední váze.

Jak se těšíš na debut mezi profesionály, navíc na očekávaném galavečeru v Německu (Krasniqi vs. Abraham), který bude vysílat v přímém přenosu Nova Sport?

Už se nemohu dočkat, jsem hodně natěšený, bude to pro mě něco jiného, nového.

Loni v prosinci jsi získal při premiéře na seniorském šampionátu mistrovský titul, stále ti je teprve osmnáct let. Proč jsi nezůstal v amatérském ringu i nadále?

Upřímně? Nechtěl jsem odcházet, ale dostal jsem od Lukáše Konečného nabídku, která se nedá odmítnou. Vnímám ji jako životní šanci někam to dotáhnout.

Tvůj odchod k profesionálům nebyl bez dohadů. Jak jsi viděl celou situaci ty, pokud se k ní chceš vyjadřovat?

Samozřejmě, že mě mrzí naštvání ze strany amatérské asociace, od pana Svatopluka Žáčka a mého trenéra Vasila Larionova. Mají na to ale právo, nemohu jim nic vyčítat. Chtěl bych alespoň takto veřejně panu Larionovi poděkovat za to, jak velký kus práce se mnou za ten rok spolupárce odvedl. Bez něj bych nebyl tam, kde jsem. Pro mě to je a vždy bude Pan trenér!

Jak jsi zmínil, Lukáš Konečný a především Ulf Steinforth o tebe hodně stáli. Na druhou stranu, SES je německá stáj, mají tři domácí boxery této váhy. Je to hodně velká a silná konkurence...

Ano mají dobré a velké chlapy. Hlavně Tom Schwarz (neporažený juniorský mistr světa WBO a WBC, pozn. autora). Minulý týden jsem byl na pár dní na sparizních v Magdeburgu právě s ním a musím říct, že takové bomby, které má on, jsem ještě nezažil. Ale také mě pochválil za výdrž a vytrvalost, čehož si od tak zkušeného borce moc cením.

Kdo tě po odchodu z amatérského ringu trénuje?

Momentálně mě už připravuje právě Lukáš a občas zajedu do sídla stáje SES Boxing v Magdeburgu na lapy k Dirku Dzemskimu.

Tom Schwarz si už troufá na ty největší hvězdy těžké váhy, jaké jsou tvoje nejbližší plány, řekněme pro letošní rok?

Já nechci nikam letos ještě pospíchat, hlavně budu pořádně makat pod Lukášovým vedením a pilovat techniku.

Jsi druhou zajímavou těžkou vahou, která zamířila do profi z amatérů v posledních týdnech a měsících. Chtěl by ses v dalších letech zapojit třeba i do zatím plzeňského boje o český titul?

Jasně! Český titul chci, ale už jsem řekl, nikam nepospíchám, rád si na svoji šanci počkám.

Díky změně pravidel se mohou nyní i profesionální boxeři vracet do amatérského ringu. Máš toto v hlavě, je tvým snem třeba v budoucnu i zkusit zabojovat o olympiádu?

Účast na olympijských hrách je asi snem pro každého sportovce, tak pokud se ta šance ještě někdy naskytne, tak za sebe říkám, že o ni rozhodně zabojuji. Vždyť mi je pořád teprve osmnáct let. Věřím, že mám všechno teprve před sebou!