Nemožná ruská mise?! Horváth byl proti Kurbanovovi lepší, přesto nakonec prohrál

PRAHA – Česká profesionální jednička Štěpán Horváth (18-6, 8 KO) na galavečeru v ruském Čeljabinsku na vítězství nakonec nedosáhl. Ve dvanáctikolovém souboji s domácí nadějí Magomedem Kurbanovem (12-0, 9 KO) prohrál sporně 0-3 na body (111-116, 112-115 a 113-115).


Hop, nebo trop. To byla ruská mise pro rodáka z Kařezu, který kvůli ní uvolnil svůj evropský titul WBO v lehké střední váze.

Ve hře totiž bylo daleko více. Dle předběžných zpráv šance boxovat příští rok o titul mistra světa této federace, který s největší pravděpodobností na konci roku uvolní loučící se portorická legenda Miguel Cotto.

Možná i tato síla okamžiku dopadla na Kurbanova, který se dosud ve svých zápasech prezentoval drtivou ofenzivou a tlakem. Místo okamžitého nástupu na Štěpána Horvátha, rozehrál vysoce taktickou hru. A proti všem předpokladům svoji ofenzivu nerozbalil ani ve druhém, třetím, čtvrtém... a dalších a dalších kolech.

Nepomohla ani důrazná promluva od jeho kouče zhruba za polovinou zápasu. Vedle faktoru, že se ve dvaadvaceti letech a po jedenácti duelech v profesionálním ringu dostal tak daleko, kam se někteří nedostanou za celou kariéru, sehrál roli také výkon jeho o dvanáct let staršího protivníka.

Byla to hvězda stáje Qwert Boxing, která tvořila první kola. Kdo byl aktivnější, byť jen sporadicky dokázal své výpady zakončit také přesným zadním úderem. Kurbanov totiž prokázal, že umí také pracovat v obraně. Jenže dlouho, hodně dlouho nedokázal přidat žádnou nadstavbu směrem dopředu.

Na povel svého rohu se až příliš soustředil na spodky Horvátha, kde možná s ohledem na jeho souboje s britskými knockoutéry Frankem Buglionim a Chrisem Eubankem Jr. cítili jeho možnou slabost. Jenže tehdy jela současná česká profesionální jednička na britské ostrovy bez delší přípravy, a navíc bojovala se soupeři o dvě váhové kategorie výše.

A že podobné přesuny nejsou dobrým nápadem vědí z nedávné minulosti moc dobře například i Kell Brook či Amir Khan.

Na Kurbanova ale byl Horváth připravený skvěle. Utekla mu sedmé a osmé kolo, kdy to vypadalo, že domácí hvězdička konečně našla svůj rytmus.

Jenže jeho rival jej vrátil v devátém zpět na zem a poslední tři tříminutovky? Demonstrace Horváthovy kvality. Byť je třeba sportovně dodat, že počítání Kurbanova od ringového bylo chybné, nebyl to úder českého bijce, co jej poslalo k zemi, ale jeho noha, přes kterou přepadl.

Přesto to byl právě Kurbanov, který byl svým rohem hnán v posledním dějství do ofenzivy. A byla na něm vidět stále větší a větší frustrace. Stejně jako po konci zápasu nervozita v jeho rohu, když se sčítaly body. Ve druhém rohu naopak panovala spokojenost, Horváth přijímal i gratulace z prvních řad pod ringem.

Jenže bodoví ze svých míst viděli něco jiného. Všichni tři se shodli, že duel vyhrál Magomed Kurbanov, jeden z nich dokonce v poměru 9 ku 3 na kola.

V kontextu tohoto asi pak jen stěží překvapí, když v posledním zápase večera další domácí bijec Michail Alexejev (11-0, 4 KO) zdolal těsně 3-0 na body (96-93 a 2x 95-94) velezkušeného Jihoafričana Malcolma Klassena (33-7-2, 17 KO), byť minimálně v osmi z deseti kol dostal řádné bití a duel končil se zavřeným levým okem. Jenže Alexejev ukázal alespoň dravost a bodovým pak nakonec pomohl i sám Klassen, který přišel o bod (ve vyhraném kole) za opakovaného vyplivnutí chrániče zubů...