Nažhavený Hořejšek vzkazuje do Švédska: Jsem silnější a tvrdší než Forling!

KLADNO – Byť on sám to tak nevnímá, stojí před životní výzvou. Aktuální český šampion v polotěžké váze Karel Hořejšek (12-8-3, 10 KO) odletěl o švédského Sundsvallu vstříc domácí naději Svenu Fornlingovi (13-1, 7 KO). Ve hře bude pás IBF Baltické oblasti, který drží severský bijec.


Karel Hořejšek toho v loňském roce změnil hodně a výsledky se dostavují. V pětatřiceti letech je na vrcholu svých schopností a také profesionální kariéry. Poslední měsíce tréninkové dřiny chce nyní zúročit proti o šest let mladšímu bijci z Malmö. Krátce před odletem do Skandinávie poskytl Profiboxing.cz krátký rozhovor.

O zápase s Fornlingem víš hodně dlouho dopředu. Kdy ses definitivně rozhodl na něj kývnout?

Víme o něm skutečně dlouho a že ho chci, jsem věděl téměř okamžitě. Je boxovatelný a na přípravu je dostatek času. Nebylo nad čím váhat.

Čí vší to bylo rozhodnutí?

Moje a manažera Jaroslava Vodrážky.

V posledních měsících jdeš výkonnostně hodně nahoru, co za tím hledat? V pětatřiceti letech?

Box mě baví celý život a teď mám jen prostě čas a podmínky se mu daleko více věnovat.

Těmi podmínkami je také příprava v Novém Strašecí. V čem je jiná, než jsi byl doposud zvyklý?

Prostě mi to tam sedí. Rozumím si jak s Lubošem Lacinou (bývalý amatérský boxer), tak Kamilem Černým. Kluci dělají svoji práci opravdu dobře, což vidím na svých výkonech a z čehož pak máme všichni tři radost a dobrý pocit.

Kamil Černý je člověk, kterého mnoho lidí v českém boxu nezná, nikdy neboxoval, přesto zjevně ví, co dělá. Jak bys ho popsal coby člověka ty? A coby trenéra?

Byť nemá žádné zápasové zkušenosti, tak boxu jako sportu opravdu rozumí. Ví, jak tělo boxera připravit, aby podalo kvalitní výkon. Je skvělý po stránce kondiční i technické, navíc já už také nejsem žádný junior, který nemá zkušenosti, takže když jsme vše spojili, tak to zjevně funguje. (úsměv) Kamil to se svými svěřenci myslí dobře a naprosto seriózně. Každý boxer potřebuje svému trenérovi věřit. A já mu věřím a vážím si ho za to, co pro nás dělá.

S kým tedy na zápas do Švédska vyrazíš?

S manažerem, panem Vodrážkou, Václavem Baslem, který se mnou jezdí všude po světě, a také Kamilem. Právě tuto trojici budu mít ve svém rohu. Jedou s námi i nějací kamarádi a sponzoři, celkem asi deset lidí, které bude určitě slyšet.

Ve hře bude menší pás prestižní organizace IBF, který by tě mohl dostat třeba i do ratingu této federace. Je to ta hlavní motivace?

Jde o velkou motivaci. (úsměv)

Fornling je šikovný boxer, ale rozhodně není neporazitelný. Kde vidíte jeho největší slabiny?

Trenéři tvrdí, že jsem dobře připravený a já si to myslím také. Jsem silnější a tvrdší než on.

Čerpali jste z jeho jediné porážky od Jevgenije Machtějenka, který žije v Praze a který je trošku podobným typem boxera jako ty?

Se Žeňou jsme si volali a je stejného názoru jako všichni. Mám na to, abych ho porazil.

Trénovali jste případně i společně? Mělo by to vlastně nějaký význam a smysl?

Známe se hodně dobře, už jsme spolu trénovali dříve. Na Fornlinga jsem se připravoval na sparinzích v německém Magdeburgu v SES Boxing, kde jsem bouchal s Elvisem Hetemim (10-0, 8 KO), který je trochu stylově podobný mému sobotnímu soupeři.

Bereš zápas s Fornlingem jako dosavadní životní výzvu?

Takto jej nevnímám. Těším se a jedu si tam pro jeho pás. (úsměv)