Mayweather prošvihl parádní show. Horváth, Zahradník, Bytyqi i Sedláčková zářili

PRAHA – Napěchovaná hala Královka viděla v sobotu večer parádní boxerské představení. Deset zápasů, každý se svým vlastním příběhem. Zazářili především domácí hvězdy Štěpán Horváth (18-5, 8 KO), Josef Zahradník (8-0, 4 KO), Lucie Sedláčková (8-0-1, 4 KO) a Fabiana Bytyqi (10-0, 3 KO). Přímo v hale ale u toho chyběl plánovaný hvězdný host – Američan Floyd Mayweather.


Byla to skvělá show, která musela nadchnout. Jen ten Floyd Mayweather pořád nikde. „Měli jsme smluvně domluvené, že po 22. hodině bude v hale. On v té době ale teprve vyrážel z Londýna,“ postavil se po galavečeru čelem k problému čelem promotér Qwert Boxing Miloš Veselý.

Ten poté americkou boxerskou legendu představil na následné after party v klubu Lávka. Ale zpět do Královky.

Tam se totiž děly věci. Nejprve k bodovým výhrám dokráčeli debutant Filip Miňovský, pro kterého to byla zároveň derniéra mezi profesionálními provazy, a Marko Čalič (3-0, 1 KO), přestože ten dokázal poslat slovenského rivala Vladimíra Idrányie (6-20-2, 3 KO) do počítání. Bijec z Prievidzy ale ukázal svoji bojovnost, a nakonec se rozhodovalo až na body.

Podobně si vedl také Pavel Šour (3-0, 2 KO), kterému Chorvat Ante Verunica (3-3-1, 1 KO) po prvním kole začal zle zatápět a čtyřnásobný domácí amatérský šampion se hodně zapotil, aby nakonec dokráčel po čtyřech dějství k triumfu na body. Nyní si bude muset dát každopádně krátké volno, jelikož si ze zápasu odnesl zlomený malíček z pravé ruky.

Po něm přišel do ringu třiadvacetiletý rodák z marocké Casablanky Mohammed Rabii (1-0, 1 KO) a jednoúderovým knockoutem, který uštědřil Maďaru Laszlu Kovacsovi (11-6, 5 KO), alespoň trochu naznačil, proč byl před dvěma lety vyhlášený nejlepším boxerem WSB a proč ve stejném roce vybojoval zlato na mistrovství světa, aby jej loni ještě vyšperkoval bronzem z olympijských her.

Knockoutem se blýskl také po zranění se vracející Němec Adam Deines (10-0-1, 5 KO), který ve druhém kole ukončil Gruzínce Zuru Mekerešviliho (19-8, 15 KO). Zdá se, že boxerovi žijícímu v Magdeburgu česká půda svědčí. Ve stejném kole knockoutoval loni v Plzni také Maďara Zsolta Dudase.

Po nich už přišly na řadu titulové duely. V prvním z nich se potkala ústecká Fabiana Bytyqi s nepříjemnou ruskou „sfingou“ Jevgenijí Zablockou (8-14, 4 KO). Jednadvacetiletá Češka si ale dokázala po skvělém taktickém výkonu s o sedmnáct let starší rivalkou poradit a po verdiktu bodových 2x 98-92 a 99-93 mohla přidat do své sbírky také pás evropské šampionky WBO v mini-muší váze.

„Byla tvrdá, její údery jsem cítila, nebylo to nic snadného, ale zároveň nic, s čím bych si nedokázala poradit,“ usmívala se boxerka přezdívaná „Andělská pěst“, která už má doma pás juniorské mistryně světa WBC.

Po nich si to rozdali o domácí titul v lehké velterové váze vyzývatel Josef Zahradník a šampion Michal Dufek (22-15-1, 16 KO). Na jedné straně taktická vyzrálost, na druhé obrovské srdce bojovníka, který se nezalekne nikoho a ničeho. Z výhry se nakonec radoval prvně jmenovaný, který tak stále zdatněji sekunduje svého parťákovi z plzeňské stáje Qwert Boxing Štěpánu Horváthovi. A vrabci na střeše si cvrlikají, že má pomalu, ale jistě zálusk na stejný pás jako on.

Dvojici tvoří také sličné dívky vedené Lukášem Konečným v SES Team Czech Republic. A také tentokrát nechyběly obě v ringu. Lucie Sedláčková dostala mezi šestnácti provazy ještě těžší soupeřku než její parťačka Fabiana Bytyqi.

Rakušanka Doris Köhlerová (12-16-2, 5 KO) obrovskou porci odolnosti, tvrdosti a bojovného srdce. Protože jinak nelze vysvětlit, že dokázala tlak své soupeřky v jednačtyřiceti letech vydržet až do posledního gongu. O devatenáct let mladší Sedláčková v ringu dominovala, předvedla, že roste každým dalším duelem a naprosto suverénně si dokráčela k triumfu 3-0 na body (2x 100-89 a 100-88).

„Byla to těžká zkouška. Jsem strašně unavená, potřebuji si odpočinout. Děkuji skvělému publiku,“ prohlásila po další úspěšné obhajobě Sedláčková zaplněné hale Královka, která ji odměnila zaslouženým aplausem.

Rozčarování a pochybnosti naopak přinesl předposlední duel večera mezi Tomem Schwarzem (18-0, 11 KO) a dalším Chorvatem Ivicou Bačurinem (26-11-1, 15 KO) v těžké váze. Německý talent se sice vracel stejně jako Deines po zranění, v ringu ale občas vypadal, jako kdyby jej samotný duel ani nezajímal.

Dvaadvacetiletý boxer, který si pomýšlí na absolutní špičku, předvedl slabý výkon a jen díky domácí půdě a relativně poklidně zvládnuté první polovině duelu (a také díky ne úplně přesnému ringovému) může slavit po osmi kolech bodovou výhru. Ovšem těsnou a pro mnohé z přítomných i nezaslouženou. Od juniorského šampiona WBO a WBC se prostě a jednoduše čekalo více.

Skvěle naopak zvládl svoji další misi Štěpán Horváth. Hodinovému čekání na nakonec neuskutečněnému příjezdu Floyda Mayweathera předvedl proti tvrdému Němci Arthuru Hermannovi (17-3, 13 KO) špičkový výkon. Odměnou mu bylo vítězství v osmém kole, kdy drtivým zvedákem soupeře na chvíli uspal ve stoje a ringový Frank Michael Maass následně otřeseného rodáka z Kazachstánu raději odmával.

„Byl jsem pod obrovským tlakem a jsem šťastný, že jsem to zvládl. Děkuji vám všem,“ řekl skoro se slzami v očích poté, co vystřihl další vítězný tanec a těsně předtím, než se objal se svým týmem a také rodiči. Čtyřiatřicetiletý rodák z Kařezu tak vyslal jasný vzkaz do Anglie Liamu Smithu a Liamu Williamsovi, že on je připravený se s vítězem jejich dubnového duelu utkat o pás světový této federace v této váze.

Vzkaz jasný a důrazný zároveň. Protože v pražské hale předvedl výkon, který by jistě pohladil oko i jistého neporaženého amerického boxerského krále, který ale v hledišti kvůli londýnským obchodům a potížím s letadlem v hledišti chyběl...