Konečný: Šálek zápas vzdal sám v sobě! Strašně mě nasral, snad ho to probere!

ÚSTÍ NAD LABEM – Má za sebou další galavečer na oblíbeném místě – v ústecké Slunetě. Znovu si Lukáš Konečný střihl několik rolí najednou a znovu ještě pár dní po galavečeru jen těžko hledal hlas, který nechal pod i v ně ringu během zápasů svých svěřenců. Jak se mu Boxing Live líbilo? O tom více následující řádky...


Jak bys na úvod zhodnotil v sobotu proběhnuvší Slunetu?

Coby promotér jsem spokojený maximálně, na české poměry byla akce jedinečná, za minimální vstupné. Co se trenérského náhledu týče, tam už je to samozřejmě o něčem jiném. Ne, že bych byl s výkonem Fabiany nespokojený, pro danou chvíli předvedla maximum, navíc se umí poučit z chyb a zlepšit, ale chtěli jsme vyhrát. Nemohu ji nic vyčítat, na víc jsem ji coby trenér nepřipravil. Snažila se a to, co předvedla v posledním kole, to byla hitparáda. Díky němu zachránila remízu, pokud by ho takto nezaboxovala, byl by výsledek nespravedlivý. Takto je remíza s ohledem na domácí prostředí a obhajobu titulu naprosto adekvátní.

A co výkon Tomáše Šálka?

Ten mne strašně nasral. Ne, že by tak udělal úmyslně, ale bohužel jsem já coby trenér přecenil jeho psychické síly. Protože po této straně ten zápas nezvládl. Vím, že je mnohem lepší, než ukázal. Podle mne pro něj není Pavel Šour adekvátní soupeř, ale v duelu to vypadalo úplně jinak. Vůbec nehodnotím výkon Pavla, protože ten udělal maximum pro vítězství, předvedl to, co musel a předvedl to parádně. A dá se říct, že kromě prvních dvou kol Tomáše k ničemu nepustil. Tomáš neposlechl ani jednu radu, kterou jsem mu dal. Ani jednu, jedinou radu! Pokud by předvedl padesát procent výkonu, na který má, tak by musel Pavla porazit před limitem. On se k tomu ani vzdáleně nepřiblížil. Naprosto odlišné hodnocení než u Fabiany, která v ringu nechala všechno, bojovala, poslouchala, přemýšlela i sama, a i kdyby prohrála, hodnotil bych její zápas pozitivně.

Nebyl risk jít do zápasu s Pavlem Šourem s ohledem na zranění Tomáše ze sparingu, které mu Pavel v prvním kole obnovil?

Risk to samozřejmě byl, já jsem to věděl. A mohlo to ovlivnit zápas. Na druhou stranu, byl jsem promotér, bylo m blbé měnit další zápas, navíc ten hlavní, tak jsem se rozhodl, jak jsem se rozhodl. Věděl jsem, že to risk je. Ale samotný duel mi ukázal, že to risk nebyl. Z mého pohledu Tomášovo zranění souboj vůbec neovlivnilo. On si jen našel pro sebe v ringu výmluvu pro vlastní výkon. Tím, že mu začala téct trocha krve z oka, tak poté boxoval tak, jak boxoval. A kdyby se to nestalo, našel by si něco jiného, tím jsem si jistý. To jsme i vyříkali.

Když ve třetím kole přišel s tím, že nevidí, tak já myslel, že ho zabiju. On tam nic neměl. Trošku prasklé víčko, lehce mu kapala krev, já v kariéře zažil stokrát horší zranění. A v životě bych si nedovolil trenérovi říct, že nevidím. Když jsem od prvního kola neviděl v zápase s Bajsangurovem, tak jsem to Dirku Dzemskimu řekl až někdy kolem šestého kola, když na mne tlačil, co se děje, co se mnou je, že boxuji tak špatně, jak jsem boxoval. Až když jsem mu řekl, že nevidím, tak on to vzal, už mlčel, věřil mi, protože moc dobře viděl, že se děje něco nestandardního, neočekávaného.

Také u Tomáše se dělo něco nestandardního, ale to bylo jen kvůli jeho psychice, žádné jiné okolnosti v tom roli nehrály. Že jsem ho nakonec pustil do zápasu s tím zraněním ze sparingu, byla chyba, ale rozhodně to ten zápas neovlivnilo. Ne, ne a ne. My jsme si to vyříkali, ostře jsem ho zkritizoval, nyní je na něm, jak si vše přebere. Má pro box výborné předpoklady, může být výborným a úspěšným boxerem, ale zda se tak stane, záleží v první řadě na něm.

Ještě k Tomášovi. Ty jsi v rohu zkoušel úplně všechno, já tě snad poprvé slyšel boxera prosit. Věřil jsi až do konce, že se to v něm povede zlomit?

Někdy od sedmého, osmého kola jsem měl chuť tam hodit ručník a dám mu to pitomci pořádně sežrat, protože tohle se nedělá. On neudělal ani prd pro to, aby vyhrál. Jestli dělal deset procent toho, na co má, tak je to moc. A poškodil tím nejen sebe, ale i mně coby svého trenéra.

Takže já měl opravdu chuť tam ten ručník hodit. Nakonec jsem to neudělal ze dvou důvodů. Z prvního, že jsem pořád trochu doufal, že se jedním úderem náhodou trefí a celý zápas zvrátí. A ten druhý? Nechtěl jsem mu pokazit rekord porážkou před limitem, protože jsem věděl, že to doboxuje do konce, na body, protože Pavel ho neohrožoval silou úderů. A že se třeba někdy nad sebou zamyslí a v hlavě se mu to pohne.

Protože jinak jsem tam já jako trenér byl naprosto, naprosto zbytečný. Neudělal vůbec nic. Nic, co jsem mu řekl. Možná, možná jsem ho měl zfackovat, třeba by ho to nabudilo, naštvalo. Je fakt, že to jsem vlastně nezkusil. A pak ještě to, že bych nešel v přestávce do rohu, zůstal dole a nechal tam jen cutmana, který odvedl mimochodem skvělou práci. Teď mi to zpětně dochází.

Prostě mě strašně štve, jak to nakonec dopadlo, ale OK, poučení i pro mě, že jsem neměl pustit Tomáše do zápasu, když na něj není zralý. Ale já mu jednoduše věřil. A stojím si za tím, že pokud by ze sebe vydal více, než předvedl, tak ho ani žádné zranění, lehce se zavírající oko od poloviny zápasu nemuselo stresovat, protože by se duel do druhé poloviny vypsaných kol ani nedostal.

A jak výkony Fabiany a Tomáše hodnotil Ulf Steinforth ze stáje SES Boxing?

Ulf byl trošku naštvaný, protože jeho boxeři ztratili na hodnotě. Fabiana ještě jakž takž, já jsem coby trenér spokojený, navíc pokud odveta bude, a já doufám, že bude, tak ji určitě jednoznačně porazí, tomu věřím. Uvidíme, co s Tomášem. Všichni jsme měli menší pohovor, nad Tomášem nelámu hůl, ale musí se u něj změnit přístup, psychika, musíme na tom zapracovat. Tohle už jsme si řekli a je na nás, jak se s tím popasujeme.

Takže ani Němci nad ním hůl nelámou?

Ne, vůbec. Jsou skvělí v tom, že si navzájem věříme. Financují přípravu, díky jejich kontaktům se dostáváme k zápasům, zároveň, když si za něčím stojím, dupnu si, tak mne vždy podrží. Takže i kdyby Ulf řekl, abych kopl Šálka do zadku, a já na to, že to neudělám, tak on by s tím souhlasil, ale například by mi odvětil, že má ale ještě jednu šanci, jak se může ukázat. Němci mi věří, věří mojí práci, intuici, nemají z toho radost, ale pokračujeme dál. Nemůžeme od dvacetiletého kluka chtít zázraky. Můžeme řešit, proč to nezvládl, ale to je box, to je sport. Podívej se na jiné sportovce, třeba Koukalovou, přeskočí ti, a kariéra jde do háje. U Tomáše do háje zatím nejde, možná je dobře, že jsme to zjistili relativně brzo. Nemyslím si, že by ho bodová porážka s Pavlem nějak poškodila. A zároveň si myslím, že to nakonec může být pro něj impulz, který ho nastartuje.

Ještě k zápasu Fabiany. Jak ti vnímáš konečnou remízu s Mexičankou Marií Soledad Vargasovou, kterou hodně lidí kritizuje? Protože ani ty jsi nebyl v průběhu zápasu úplně přesvědčen, že to klapne. Nebo si tak alespoň v televizi zněl.

Něco jiného je, co říkám v rohu a něco jiného je, co vím. Já ji potřebuji motivovat, dostat do nějakého stavu. Takže i kdyby těsně prohrávala, tak ji mohu říct, že těsně vede, protože nebudu chtít, aby zbytečně riskovala, a naopak. A jak po čtvrtém a osmém kole to bylo v tomto zápase bylo na remízu. To, co jsem říkal, ale nic nemění na tom, že můj názor byl podobný tomu, co zaznívalo v rohu, že musí dělat. A díky poslednímu kolu je remíza v pořádku.

Strašně mě štve, že Ruda Kraj, nebo Tomáš Adámek napíšou opak. To mi nejde do hlavy. Kluci, kteří jsou s boxem spjati, nejsou ti, kteří ničeho nedosáhli. Ne, oni v boxu uspěli, proto nechápu, že tohle napíšu. Tyhle kluky stokrát někdo venku odrbal, ale ne jako se stalo s Fabianou, ale skutečně odrbal, znají, jak to v boxu funguje, když obhájce boxuje doma, když obhájce předvede dobrý zápas, kdy kola mohou jít často na obě strany, a poslední kolo odboxovala skvěle. Pro nás je ta remíza výhra, to nebudu zastírat, kdyby prohrála, nebudeme nasraní, kdyby vyhrála, bylo by to blbé, ale já jsem viděl zápasy, kdy domácí boxeři podali daleko horší výkon než Fabiana a prohráli, takže názory těch dvou prostě nechápu. Od širší veřejnosti OK, ale od nich? Ne!

Mimochodem, jací byli Mexičané později? Pokud jste se tedy ještě potkali, protože na mexických webech se nějak výrazně nad tím výsledkem nepohoršují?

Mluvil, byli to prostě jasní herci. Nemyslím to zle, v ringu předvedli divadelní výkon. V ringu prskali, že chtějí odvetu jednoznačně v Mexiku, v zákulisí byli v pohodě, už mě urgují, kdy tedy odveta bude a že se těší znovu do České republiky. Takže asi tak. Jsem s nimi celkově spokojený, chápu, proč to udělali, já bych se zachoval stejně, být na jejich místě, ale říkám, za kulisami bylo všechno v pohodě, jsou hodně příjemní a pohodoví lidé.

A co se týče té odvety, už víš nějaké podrobnosti?

Je to jednoduché, potřebuji na podobnou akci dva miliony korun, ale zatím ještě řeším faktury za tuhle Slunetu a do konce týdne řešit budu. Vůbec jsem nad tím nepřemýšlel. A jak už jsem někde zmínil, pokud udělám Slunetu letos ještě jednou i se zápasem Fabiany, tak nemohu už počítat s podporou kraje a města Ústí nad Labem, které mi na sobotní galavečer přikleplo dotaci 500 tisíc korun, za což jsem jim nesmírně vděčný, ale o další mohu žádat až na příští rok. Tak to prostě je. Takže jediná možnost je, že by se předvedli více sponzoři, ze kterých jsem pro tuto akci vytáhl zhruba milion korun. Odvetu chceme, chceme být féroví vůči Mexičanům, je možné, že k ní dojde v Německu, protože tím by mi odpadly náklady.