KOMENTÁŘ Box Live Praha? Co se týče zápasů nejlepší galavečer tohoto projektu

PRAHA – Sobotní noc patřila v Praze galavečeru BOX LIVE PRAHA. Téma Floyd Mayweather jsme již probrali, ale jaký vlastně tenhle boxerský „event“ byl?


V Česku i v zahraničí už jsem na pár boxerských akcích byl, takže myslím, že mohu hodnotit i porovnávat.

A s čistým srdcem mohu říct, že to byl jeden z nejlepších galavečerů, kterých jsem se zúčastnil. Z projektu BOX LIVE pak suverénně ten zápasově nejkvalitnější.

Jistě, všechno má své mouchy, v tomto případě jí byl naprosto tragický výkon Toma Schwarze v předposledním duelu akce proti Ivicu Bačurinovi. Do duše německého talentu nevidím, ani nevím, jak na tom byl po zranění kondičně a zdravotně, ale tohle nebyl výkon muže, který chce útočit na ty nejvyšší příčky těžké váhy.

Pokud bych měl být hodně přísný, já bych mu ho ani nedal vyhrát, bohužel Bačurin dostal o jeden bod dolů navíc, takže Schwarz vyhrál právě o tento bodík i na mé kartě.

Zbylých devět duelů se ale dle mého povedlo.

V úvodu ukázal Filip Miňovský, že je mužem svého řemesla, Vojtu Končitíka dokázal díky svému umění a zkušenostem přeboxovat. A osobně před obě hluboce smekám. Byť to byl předzápas, byl hodně sledovaný, zajímavý. A hlavně Filip šel s kůží na trh.

Být šéftrenérem pořádající stáje Qwert Boxing, vést hlavní domácí boxerskou hvězdu současnosti Štěpána Horvátha a stoupnout si na takovém galavečeru do ringu proti nepříjemnému soupeři, který jej navíc moc dobře zná?! To musel být obrovský nápor na psychiku. Asi málokdo si nedovede představit, co by zažíval, pokud by prohrál. To je, jako by třeba hokejový trenér brankářů vzal výstroj a vlezl by do branky nějakého ligového duelu.

S trochou nadsázky se dá ale říct, že to Filip možná i kvůli svým svěřencům ale paradoxně udělal, že toto všechno přetavil do pozitivní noty. A třeba takový Luboš Šuda, který tentokrát svého dlouholetého trenéra koučoval, si tuhle změnu rolí užíval náramně. Hlavně v samotné přípravě...

Nepříjemný Ante Verunica ukázal Pavlu Šourovi, jak těžké je se prosadit v profesionálním ringu. Chorvat, stejně jeho krajan Ivica Bačurin, nepřijel do Prahy prohrát a plzeňskému bijci pořádně zatopil. Byť jasně na body prohrál, myslím, že Pavlovi tenhle čtyřkolový duel dá do budoucna daleko více než předchozí dvě expresní výhry v prvních kolech.

Osobně jsem byl unešený s Maročana Mohammeda Rabiiho. Tenhle mistr světa z amatérského ringu a bronzový medailista z her v Riu ukázal, že může během relativně krátké doby (do dvou let) boxovat velké mezinárodní duely. A každý tuzemský fanoušek boxu by měl být hrdý, že takové jméno, po kterém touží největší evropští i světoví promotéři, bude mít navždy ve svém rekordu zapsáno: 1. zápas proti Laszlu Kovacsovi se uskutečnil 11. března 2017 v Česku, Praze, v hale Královka!

Svůj příběh měl také souboj o český pás mezi Josefem Zahradníkem a Michalem Dufkem. Druhý jmenovaný ukázal své bojovné srdce už tím, že duel vzal, byť o něm věděl dva týdny předem, a v ringu jej potvrdil znovu. Prohrál, ale se ctí. Je otázkou, jak by duel vypadal, kdyby se připravoval stejně dlouhou dobu jako soupeř, na druhou stranu, nabídku přijímat nemusel, věděl, do čeho jde. Kdo ví, třeba se oba ještě potkají, myslím ale, že „Pepeho“ nyní bude zajímat spíše zahraničí.

A souboje o evropské tituly federace WBO?

Podle mne se potvrdilo, že jak Fabiana Bytyqi, tak Lucka Sedláčková i Štěpán Horváth dostali na BOX LIVE své dosud nejtěžší protivníky. A všichni tři se s překážkami jménem Jevgenija Zablocká, Doris Köhlerová a Arthur Hermann popasovali parádně. Ruska předvedla nepříjemný styl, na který ale byla Fabča připravená, Rakušanka pak odolnost, na kterou se připravit snad ani nelze (u žen), pokud by tedy neměl trenér české boxerky Lukáš Konečný v rohu připravenou ještě i baseballku.

A Hermann? Ten zásluhou svého soupeře vlastně nestihl předvést vůbec nic. Horváth předvedl výkon evropské třídy v této váze. A jsem moc zvědavý, jak se vyvine situace kolem světového pásu WBO. Hrozně bych mu přál, aby se celá situace vyvinula tak, jak je momentálně narýsovaná, tedy, že si to do konce letošního roku rozdá s vítězem britské dubnové bitvy Liam Williams vs. Liam Smith.

V sobotu v Praze ukázal, že do tohoto duelu už dospěl. A fanoušci i díky němu mohli odejít z haly Královka spokojeni. Byť se nedočkali slibovaného hosta v osobě Flyoda Mayweathera. Že by ale tím byl program celé akce nějak ochuzený, to si ale upřímně nemyslím. Tohle boxerské menu o deseti (devíti) chodech totiž stálo rozhodně za to!