Horváthův šéf Veselý: Věděli jsme, že tento výkon nebude stačit. Budeme bojovat dál

PLZEŇ/PRAHA – S parťákem Markem Švajnerem i manželkou Monikou byl Miloš Veselý, šéf plzeňské stáje Qwert Boxing a prezident České unie boxerů profesionálů (ČUBP) v ruském Čeljabinsku společně se Štěpánem Horváthem (18-6, 8 KO). Toho ostatně také doprovodili do haly a k ringu, ve kterém nakonec i přes kvalitní výkon bodově nestačil na domácí hvězdičku Magomeda Kurbanova (12-0, 9 KO).


Není moc lidí, jejichž názor na zápas Horvátha s Kurbanovem by byl důležitější než ten Veselého. Vlastně není takový žádný. Proto vám nyní ještě před obsáhlým povídáním se Štěpánem Horváthem nabízíme povídání právě s jeho manažerem a promotérem, díky jehož práci se dostala současná česká boxerská jednička až poslední krůček od zápas o titul mistra světa. Jak sám Veselý ale upozorňuje, Qwert Boxing, to není jen Štěpán Horváth.

Jak jsi viděl ty zápas Štěpána Horvátha s Magomedem Kurbanovem přímo z pod ringu v hale? Coby boxerský fanoušek i coby boxerský promotér a člověk, pro kterého je svým způsobem Štěpán Horváth investice?

Viděl jsem jej jako velmi vyrovnaný, a to ze všech pozic, které zmiňuješ, ale zároveň jsem tušil, že to nebude stačit. Ano, Štěpán je sice investice, ale riziko, že se nám nikdy nevrátí, nás provázelo po celou dobu spolupráce. Možná by bylo lepší, vnímat jí jako investici reputační i s ohledem na budoucnost českého boxu.

Štěpán se snažil držet strategii určenou s koučem před zápasem, bylo slyšet i v televizi, že jej Filip uklidňoval, naopak v ruském rohu byla nervozita. Je také toto znamení, že to od Štěpána nebyl špatný výkon?

Rozhodně to nebyl špatný výkon, ba naopak, jen to prostě nestačilo, a to jsme věděli všichni předem. To poslední, k čemu bych se nyní chtěl uchýlit, je fňukání a falešný pocit křivdy. Nikdo nám neotrávil jídlo ani pití, nenamazal rukavice žádnou „sračkou“ a i ostatní věci jsem shledal jako standardní.

Štěpán se na zápas připravoval hodně dlouho, vlastně zhruba pět měsíců. Myslíš, že šlo udělat něco jinak a lépe? On sám řekl, že chyboval, co se týče váhy, že toto podcenil a poté měl problémy se shazováním.

Nemyslím si, že šlo udělat něco lépe. Příprava byla nadstandardní, včetně výborných sparingů, do kterých se v tomto případě investovalo opravdu hodně peněz. Po kondiční i technické stránce byl připraven skvěle, což ostatně ukázal i samotný zápas. Z mého pohledu ovšem chyběla síla v úderu, což mohlo být způsobeno právě oním podceněním váhy a následným vyčerpáním při shazování. Přitom to byl ale základní parametr pro případný úspěch na půdě soupeře. Jednoduše řečeno, když v březnu trefil Hermanna, tak mu po úderu hlava ulétla o půl metru a pot stříknul až do první řady, tady to tak prostě nebylo.

Vyčítáte si vy něco z manažerského pohledu, že jste mohli a měli udělat jinak?

Já ani QWERT Boxing si nic nevyčítáme. Věděli jsme, že nyní už to nebude snadné, ale celou dobu se k zápasu pravdy směřovalo. Ostatně i výběr potencionálních soupeřů byl velmi úzký. Z našeho pohledu byl Magomed Kurbanov nejschůdnější variantou. Bohužel to nevyšlo.

Jste na scéně vlastně stále teprve rok a půl, za tu dobu jste dostali Štěpána k zápasu o vysokou, možná i vyzývatelskou pozici v prestižní federaci, Josef Zahradník dokázal zvítězit na horké německé půdě. Jak bys tuhle dobu ty sám zhodnotil?

Jsme rádi, možná i trochu pyšní, že se věci kolem tuzemského boxu rozhýbaly, ale je to jen dílčí a minimální uspokojení. Pro citelnější zlepšení celkové situace, potřebujeme jednoduše větší úspěchy a s tím spojený zájem lidí, médií i sponzorů. Až se nám povede toto, tak si oddychneme. Je potřeba si uvědomit, že dostat k nám do Čech „obyčejný“ zápas o Evropský titul WBO stojí obrovské peníze (např.: poslední zápas s Hermannem vyšel cca na jeden milion korun) a naše prostředí není stále ještě schopno takovou věc ocenit, popř. zaplatit.

Na galavečeru v Čeljabinsku byl například i Roy Jones Jr., v zákulisí se objevil také Sergej Kovaljov, byť oficiálně představený promotéry nebyl. Byli tam také zástupci federací WBO, IBO. Prohlubovali jste kontakty a vztahy?

Roy Jones Jr. je veliký sympaťák a byla s ním legrace, jeli jsme s ním v autě na večeři a celou cestu jsme se strašně smáli. Kovaljev byl odtažitější, ale ani jeden z nich není pro naše snažení směrem k federacím nějak významně důležitý. WBO také neměla v Rusku silné zastoupení, měli spíše jiné starosti, jak kvůli hurikánu Irma, tak kvůli souběžně konanému galavečeru v Německu a zápasu Alexander Usyk vs. Marco Huck.

Za to IBO se prezentovala naprosto skvěle. Při oficiální večeři jsme seděli přímo vedle prezidenta a vzájemně si hodně padli do oka. V příštích dnech budu na tuto federaci posílat návrh se jmény několika našich boxerů, které bych si přál zařadit na jejich rating. Osobně mě hodně potěšilo, že se o nás už ví a v Evropě i hodně mluví. Pochopitelně, že je důležité i krytí od SES Boxing, ale i my sami, jsme si již vydobyli nějaké ty ostruhy, byť nás čeká ještě dlouhá cesta. Pro lepší představu uvádím, že na oficiální večeři den před zápasem jsou zváni pouze zástupci federací, rozhodčí, významné osoby, pochopitelně domácí promotéři, ale téměř nikdy manažeři boxera konkurenční stáje. I toto o něčem vypovídá.

Asi otázka, která zajímá všechny: Co bude dál s vašimi ambicemi a jaké se Štěpánovými? On sám končit nechce, budoucnost chce ale nejdříve řešit s tebou a týmem. Jeho rekord není zrovna působivý, na druhou stranu jsou boxeři – napadá mě třeba Raymundo Beltran, kteří mají ještě horší – a dokáží míchat kartami? Existuje třeba varianta, že nyní se Štěpánem zariskujete a pustíte ho na těžší zápas venku bez delší přípravy (jak to mohlo být v Rusku 5. května) ve stylu „hop, nebo trop“? Nebo existuje pořád ještě možnost, že by se Štěpán udržel v ratingu WBO a že by si jej vybral pro svoji první nepovinnou obhajobu budoucí šampion, nejspíše to bude jeden z dvojice Smith-Williams?

K této otázce se nyní nemohu více vyjadřovat, neboť vše záleží na postoji, motivaci i možnostech Štěpána, které budeme důkladně probírat na našem následném společném sezení. Na našich ambicích to ovšem nic nemění. QWERT Boxing není jen Horváth, ale spousta dalších borců, byť je na místě přiznat, že jeho jsme dotlačili ze všech nejdále.

Co Josef „Pepe“ Zahradník? Jak vidíš jeho nejbližší budoucnost?

O Pepem se rozhodne v dalších dnech. Svým posledním vystoupením si vydobyl obrovský respekt i popularitu. Dovolím si paradoxně tvrdit, že v Německu možná ještě větší než u nás. Máme nyní na stole pár zajímavých nabídek o prestižní tituly, ale nechceme nic uspěchat. Jakmile učiníme nějaké rozhodnutí, budeš první, komu to řeknu. (smích)

Díky, toho si cením. Zároveň jsi v posledních týdnech a měsících zažil velké vypětí nejen kvůli Štěpánovi a Pepemu, ale také třeba kvůli řešení situace v těžké váze na domácí scéně. Odpočineš si nyní na chvíli? A dá se za odpočinek a trochu odvedení myšlenek jinam považovat i svatba tvé dcery na konci tohoto týdne?

Nebudu si hrát na hrdinu, mám toho fakt plný brejle. O Štěpánovi i Pepovi jsem již psal, také připomínám, že stáj QWERT Boxing není jen o nich a že se nyní musíme věnovat i ostatním boxerům. V ústraní zůstává například David Hošek, rádi bychom již viděli debutovat Matúše Juráčka, připravit další zápasy pro Lenku Kardovou a mnoho dalších na našem týmu. Navíc máme aktuálně i nové přírůstky do stáje, ale o tom až někdy příště.

Má dcera byla dlouhodobě na úkor boxu odstrčena na druhou kolej, tak doufám, že jí to aspoň nyní trochu vynahradím.