Granat-Wallin: u největší švédské bitvy moderní historie bude kouč Klička i Čech!

STOCKHOLM – Je to měsíc, co promotéři oznámili velký švédský duel, ve kterém si 24. dubna to rozdají severské hvězdy těžké váhy Adrian Granat (15-1, 14 KO) a Otto Wallin (19-0, 13 KO). Už teď je jasné, že ve hře bude více než „jen“ pás mistra Evropy.


Ti dva kolem sebe chodili hodně dlouho. Sedmadvacetiletý rodák ze Sundsvallu – Otto Wallin – má za sebou o něco úspěšnější amatérskou kariéru než jeho o rok mladší konkurent.

Adrian Granat si až do loňského roku na Wallina hodně věřil, jeho profesionální kariéra vypadala daleko působivěji. Soupeře knockoutoval na počkání, Němec Alexander Dimitrenko měl být pro něj loni v březnu jen dalším kvalitním jménem v rekordu. Jenže německý „Saša“ se v Malmö vzbouřil a šokoval arénu knockoutovým vítězstvím v prvním kole.

„Byla to důležitá prohra pro moji kariéru. Bez ní bych se nemohl posunout dále,“ pronesl před pár dny pro domácí média Granat. To se právě vrátil ze zámořského kempu pod novým koučem Johnathonem Banksem.

„Nyní se přesuneme do Hamburku, kde budeme pokračovat v kempu další tři týdny,“ nastínil další plány muž, který ve stejném rozhovoru dementoval informace, že někdy uvažoval po debaklu s Dimitrenkem o konci kariéry. Byť před rokem taková slova z úst 202 centimetrů vysokého obra zazněla.

Nyní se ale soustředí jen na Wallina, přestože na něj rozhodně nemyslí dnem i nocí. „To, že se utkáme, je daný fakt. Nepotřebuji ho mít v hlavě dnes a denně. K čemu? Soustředím se na trénink, na to, co po mě chce Banks, protože on je opravdu skvělý trenér. Je mi velkou ctí s ním spolupracovat. Poznal jsem ho už v roce 2015, když jsem byl v Hamburku s Dillianem Whytem, který se chystal na Joshuu. Pak si mě pozval i Kličko před duelem s Furym. A teď se věnuje mně, to je skvělé,“ přidal.

Že by ale na Wallina úplně zapomněl, to se říct nedá. „Nelíbí se mi. Myslím, že je hodně nudným boxerem i člověkem. Proto na sto procent nepochybuji, že zvítězím. Je mi jedno, že se utkáme na jeho rodné půdě v Sundsvallu. Myslím, že je to naopak skvěle a bude to ještě větší zábava, až ho knockoutuji před jeho nejbližšími,“ ukázal svoji prořízlou pusu, kterou nakonec ani prohra od Dimitrenka „nezašila“.

„Na tenhle zápas jsem čekal opravdu hodně dlouho. Jsem přesvědčený o tom, že ho vyhraji. Věřím své síle a svých schopnostem. Vím, že až vstoupím do ringu, budu připravený na absolutně všechno,“ pronesl 197 centimetrů vysoký bijec, který v amatérském ringu dvakrát prohrál s Britem Anthonym Joshuou a v olympijské kvalifikaci na Londýn 2012 jej ve druhém kole uzemnil Rumun Mihai Nistor.

„Myslím si, že jsem lepší boxer, byť on je hodně silný a velký. Známe se hodně let, a proto si nemyslím, že se od časů v amatérském ringu nějak výrazně zlepšil. Vždy se choval jinak, arogantně, nerespektoval mě i další boxery. Chci mu dát lekci ve slušném chování. Ukázat, že box je sportem gentlemanů ne zvířat,“ dodal v otočeném gardu boxující Wallin.

A kde že je ten český faktor?

Je to pár dní, co Profiboxing.cz manažer Jaroslav Vodrážka potvrdil, že jeho chráněnec Karel Hořejšek (12-8-3, 10 KO) podepsal smlouvu na duel se švédskou jedničkou polotěžké váhy Svenem Fornlingem (13-1, 7 KO). Ten nemá na bijce z českých luhů a hájů příliš dobré vzpomínky.

Jedinou porážku mu totiž před necelými dvěma roky uštědřil jistý Jevgenij Machtějenko (10-9, 8 KO), ukrajinská mlátička žijící v Praze. Ta Fornlinga knockoutovala v pátém kole.

Devětadvacetiletý Švéd, aktuálně číslo 43 na světovém ratingu, si to s českou jedničkou rozdá v duelu vypsaném na deset kol a ve hře bude pás Baltické oblasti federace IBF. Pětatřicetiletý Hořejšek tak dostane šanci v předposledním zápase programu celého galavečera přidat k titulu českého šampiona další pás. Navíc jedné ze čtyř nejprestižnějších světových organizací.