FOTO Poloviční česká úspěšnost. Šálek i nadále dělá čest přezdívce, Hořejšek prohrál

PRAHA – Do dvou zajímavých duelů vstoupili čeští boxeři o sobotní noci. V německém Berlíně se představil obrovitý Tomáš Šálek (6-0, 6 KO), ve švédském Sundvallu Karel Hořejšek (12-9-3, 10 KO).


Abychom byli úplně přesní, v berlínském Estrel Convention Center boxoval také další český zástupce – Jan Hřebík (0-6). Do toho se ale příliš velké naděje nevkládaly, byť nakonec s domácím Romanem Kujakem (4-0, 2 KO) zaboxoval se ctí a prohrál až po šesti kolech 0-3 na body (55-58 a 2x 54-59).

To stále teprve devatenáctiletý Šálek byl proti o deset let staršímu Davitu Gogišvilimu (21-10, 13 KO) v rozdílné pozici a nic jiného, než přesvědčivé vítězství se od něj nečekalo.

A 109 kilogramů vážící svěřenec Lukáše Konečného, který se po pátečním vážení pod jeho dohledem ještě kvalitně dojedl na ještě větší váhu očekávání naplnil. Nejtěžší účastník galavečera diktoval od začátku duelu tempo a ve druhém dějství poslal po úderu na hlavu svého rivala poprvé do počítání.

Ve třetím se situace opakoval, když předloňský český amatérský šampion v supertíze mezi seniory i juniory přesně trefil cíl ze svého levého háku. Do konce tohoto dějství se ocitl Gogišvili na podlaze ringu potřetí a bylo po zápase.

Český talent tak s přehledem naplnil svoji přezdívku „Mr. 100 Procent“ a může vyhlížet dalšího protivníka. Sobotní výhra by jej měla na ratingu BoxRec.com posunout na úroveň domácí jedničky Pavla Šoura, jak ale již několikrát zmínil Šálkův trenér a manažer Lukáš Konečný, český titul není pro tohoto mladíka prioritou.

Ve švédském Sundvallu nastoupil v místní hokejové aréně v jednom ze tří nejočekávanějších duelů večera do ringu pětatřicetiletý kladenský bijec Karel Hořejšek. Jeho protivníkem byl domácí talent Sven Fornling (14-1, 7 KO), držitel Baltického pásu prestižní federace IBF. A také muž, kterému připravil dosud jedinou profesionální porážku Hořejškův kamarád a občasný tréninkový parťák Jevgenij Machtějenko.

Svěřenec trenérského dua Luboš Lacina – Kamil Černý začal desetikolový souboj v polotěžké váze pomaleji, od třetího dějství ale přidal na intenzitě a několikrát Fornlingovi zle zatopil. „Sice jsem to čekal, ale z počátku to nebylo úplně příjemné, je hodně tvrdý,“ pochválil svého rivala domácí bijec.

Ten nakonec dokázal duel dovést do celkem jasného bodového triumfu. Jeden z bodových zapsal verdikt 99-91, další dva se shodli na daleko vyrovnanějším skóre 97-93. Tak, jako tak, vítězem byl rodák z Malmö.

„Byl to těžký duel, ale věřil jsem své kondici. V sedmém kole jsem toho měl plné zuby, ale když jsem se podíval na něj, viděl jsem, že je na tom ještě hůře. Je hodně odolný. Co snesl, klobouk dolů. Jsem rád, že jsem tento souboj zvládl. Ještě musím zapracovat hodně na obraně,“ dodal Fornling, jemuž český rival sportovně ještě v ringu zatleskal.

Respekt byl ale vzájemný, Hořejšek sklidil zasloužené ovace také od zaplněné haly, do které přišel domácí bijec na melodie písničky pár hodin před galavečerem náhle zesnulého DJ Avicii – „Wake me up“ (Probuď mě).

Hořejšek si pochvalu rozhodně zaslouží, duel ve Švédsku byl pro něj třetím za posledních sedm týdnů. Na začátku března odboxoval tvrdou osmikolovou bitvu s britským favoritem Rockym Fieldingem (26-1, 14 KO), který má blízko zápasu o titul mistra světa.