ČUBP suspendovalo mladého boxera za hrubé úražky vůči Unii, Konečnému a soupeři

PRAHA – Hodně přísné, ale spravedlivé rozhodnutí učinila na svém pátečním mimořádném zasedání Česká unie boxerů profesionálů (ČUBP). Důvodem bylo vulgární a hrubé vyhrožování ze strany čtyřiadvacetiletého boxera s ázerbájdžánskými kořeny Jana Pašajeva (2-2, 2 KO) směrem k Unii, Lukáši Konečnému i jeho svěřenci Sebastianu Bytyqimu.


Co se vlastně stalo?

Stále teprve dvacetiletý Sebastian Bytyqi (11-0-1, 8 KO) se měl 11. března na plzeňském galavečer „Peklo Plzeň“ utkat s o čtyři roky starším Janem Pašajevem (2-2, 2 KO). Na duel se oba boxeři trénující na severu Čech poctivě připravovali.

Prvně jmenovaný ale – stejně jako velká část republiky – neutekl vlně chřipkové epidemie a dva týdny před termínem informoval Konečný, který je Bytyqiho trenérem, informoval druhého bojovníka, že jejich duel se neuskuteční.

Ten tento fakt, v bojových sportech celkem běžný, nepřijal a rozjel lavinu agresivních komentářů na sociálních sítích. A také v soukromé komunikaci s Konečným, který byl zároveň jeho manažerem domlouvající mu souboje a kterou má web Profiboxing.cz k dispozici.

Reakce na sebe nenechala dlouho čekat.

„Boxer Jan Pašajev se dopustil hrubého porušení základních morálních principů sportovního chování a vystupování, kdy svými příspěvky na svých profilech, jím používaných sociálních sítí, velmi vulgárně, nepochopitelně a bez žádného relevantního důvodu, urážel generálního sekretáře ČUBP Lukáše Konečného a další osoby, či subjekty,“ zní v prohlášení ČUBP podepsaném jejím prezidentem Milošem Veselým.

„ČUBP konstatuje, že míra agrese a neoprávněného ataku napadených, je neslučitelná s podstatou etického kodexu, který by měl být mezi sportovci dodržován. ČUBP dále sděluje, že konkrétní výroky pana Pašajeva, byly natolik zvrácené, že je ani nelze, v rámci tohoto odůvodnění, zveřejnit. Vedení ČUBP se tak na svém mimořádném zasedání ze dne 2. března 2018 rozhodla o jeho suspendaci na dvanácti měsíců, a to s platností po celém světě.“

Trest tak Pašajevovi, který má nárok se proti rozhodnutí do patnácti dnů od zveřejnění dokumentu o usnesení na oficiálních stránkách Unie odvolat k disciplinární komisi ČUBP i EBU (Evropská boxerská unie), vyprší 2. března 2019.

Federace pak ve svém prohlášení zdůraznila ještě jeden krok, který ostatně zazněl i v komunikaci mezi Pašajevem a Konečným: „Pro doplnění i pro představu o rozdílnosti charakterů jednotlivých účastníků, musíme sdělit, že konkrétně pan Lukáš Konečný, hlasoval proti návrhu o suspendaci.“

Jak je již tradicí, boxer, který měl se svým chováním problémy už v minulosti mimo jiné během školních studií, může požádat o zkrácení trestu. A to po dvou měsících a celkem očekávanou a pochopitelnou formou:

„ČUBP zároveň nemá v úmyslu bránit slušným boxerům v jejich kariéře, a proto na závěr svého usnesení učinila rozhodnutí o alternativním řešení, respektive možnosti změkčení trestu. Pokud se boxer Jan Pašajev, v duchu vlastní sebereflexe, za své výroky veřejně omluví Lukáši Konečnému, Sebastianovi Bytyqi a potažmo i ČUBP a vyvaruje se do budoucna obdobných excesů, může po dvou měsících požádat o podmínečné prominutí stanovené penalizace.“

Uvědomí si Pašajev své pochybení, nebo se na rok připraví o sport, který dle vlastních slov tolik miluje a kterému nyní věnuje veškeré své úsilí?