Bytyqi si zaboxuje o juniorský světový titul WBO. Konečný: Věřím, že má šanci uspět

ÚSTÍ NAD LABEM – Upeklo se tak trochu v tichosti. O to zajímavější může tento souboj být. Stále teprve dvacetiletý Sebastian Bytyqi (11-0-1, 8 KO) po zrušení svých posledních dvou duelů vyrazí za měsíc dobýt Austrálii. U protinožců se postaví místnímu talentu Liamu Parovi (13-0, 9 KO). A ve hře bude juniorský pás WBO v lehké velterové váze.


K juniorským světovým titulům dovedl manažer a trenér Lukáš Konečný již Lucii Sedláčkovou a také starší sestru Sebastiana – Fabianu Bytyqi. Nyní je řadě na dvacetiletém ústeckém mladíkovi.

„Po té příležitosti jsem skočil hned. Byla to super nabídka, která mě zajímala a proto jsem ji vzal. Nechci o tom ale nyní moc mluvit, medializovat to. Udělám vše pro to, abych byl maximálně připravený a předvedl pěkný box,“ řekl Profiboxing.cz Bytyqi, který naposledy stál v ringu v ostrém zápase loni v květnu proti Adnanu Ziličovi z Bosny.

19. května v Southportu ale na něj bude čekat daleko kvalitnější soupeř. Jednadvacetiletý levák Liam Paro, místní hvězdička a svěřenec kouče Johna Bastableho (vede také neúspěšného vyzývatele o titul mistra světa v křížové váze Marka Flanagana), který už stihl na facebooku vzkázat:

„19. května! Den, kdy budu bojovat o juniorský titul mistra světa WBO proti velmi těžkému soupeři. Něčí 0 v rekordu bude smazána. Tento rok se dějí jen velké věci. Děkuji všem těm, které to stálo spoustu času, aby mi tuto šanci připravili.“

Paro půjde do zápasu s podtitulem „Vzestup“ coby favorit. „Věřím, že pokud Seba odvede v přípravě sto procent, má šanci na úspěch,“ varuje protinožce Konečný, který tento zápas pomohl domluvit.

Jak se tento zápas upekl?

Spolupracuji se spoustou agentů a manažerů. Podobných nabídek dostávám den co den mnoho. Ale jen málo z nich se dotáhne do konce. Teď již máme smlouvu podepsanou, už je připravený také plakát. Ale ještě se bude spousta věcí řešit – víza, časy letů a podobně. Dokud se neodletí, není nic stoprocentního. Ale osobně si myslí, že v tomto případě vše klapne.

Sebastian poslední dva duely kvůli nemoci zrušil, naposledy boxoval loni v květnu. Není tento souboj příliš velkým soustem?

Nemyslím si. Pro Sebu je toto naprosto jiná situace. Velká šance, slušné peníze, velký titul. O větší nyní ani boxovat nemůže. A zrovna pro něj je obrovským rozdíl boxovat doma, když je pod tlakem z očekávané výhry, a vyrazit ven, kde může jen překvapit.

Plakát

Narážíš na jeho problémy s psychikou?

Ano, je to jeho slabinou, ale to mladý kluk. A tentokrát bude v jiné pozici, boxuje venku. Jak jsem řekl, dosud vždy bojoval doma coby velký favorit a nic jiného než výhra se od něj nečekalo. A to není vůbec snadné.

Zcela upřímně: Je to zápas, ve kterém má šanci uspět? Věříš, že může uspět a vyhrát? Nejede jen na „zkušenou“?

Ano věřím, že pokud odvede v přípravě sto procent, má šanci na úspěch. Ale já budu spokojen i ve chvíli, kdy předvede dobrý zápas! Pokud by získal takový pás, obrátí se mu život naruby, hodně se toho změní. A tak k tomu nyní musí přistupovat. Je to obrovská šance, kterou je třeba chytit pevně za pačesy a nepustit. Dosud žádný boxer v Česku juniorský světový pás jedné ze čtyř nejprestižnějších organizací nedržel.

Co vlastně víte o soupeři Liamu Parovi? Kromě toho, že je levák a dle BoxRec.com je o tři centimetry menší než Sebastian?

Vlastně skoro nic. Hledali jsme videa ze zápasů na internetu, ale neuspěli jsme. Zkoušíme ještě něco vydolovat přes lidi v Austrálii, ale moc v úspěch nevěřím. Z tréninkových videí se dá vyčíst, že je hodně rychlý, ale mohl by mít problémy v obraně. Každopádně si myslím, že se taktika bude upravovat až při samotném zápase. (úsměv)

Znamená to, že se Sebastianem vyrazíš ty osobně? Případně pomohou vám bratři Agateljanové, kteří nyní v Austrálii žijí?

Z časových a finančních důvodů na zápasy s nikým nejezdím. Nemůžu a vlastně ani nechci obětovat to minimum času, které mohu případně trávit s rodinou. Tentokrát ale udělám výjimku. Je to prostě a jednoduše velký zápas a já nechci, aby se případně něco pokazilo, zanedbalo, neudělalo na sto procent. Pak bych si to případně mohl vyčítat a to nechci. Takto ponesu za dobré, či špatné kroky plnou odpovědnost sám.

Je reálné, že by o přenos zabojovala nějaká z českých televizí?

Nevím, nebudu se o to starat. Myslím si, že díky časovému posunu by to stejně pro přímý přenos nebylo až tak atraktivní. Kdyby někdo chtěl, může mě kontaktovat a pomůžu s jednáním. Samozřejmě bych za to byl rád.